Drewniane meble mogą wyglądać wspaniale przez wiele lat pod warunkiem, że zostaną one w odpowiedni sposób zabezpieczone i będą poddawane regularnej konserwacji. Założeniem surowego drewna jest zachowanie możliwie najbardziej naturalnego wyglądu, dlatego mebli nie warto lakierować.
O wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest pokrywanie stołów czy regałów olejem, który wnika głęboko w strukturę materiału, powodując, że drewno przez cały czas oddycha i pracuje. Olejowanie jest stosunkowo subtelnym sposobem zabezpieczenia drewnianych mebli, stąd też z biegiem czasu ich powierzchnia matowieje, staje się szorstka lub porysowana. Jak można przywrócić meblom ich oryginalny wygląd?
W jaki sposób wyczyścić i odnowić drewno olejowane?
Przyjemne w dotyku olejowane regały czy półki z drewna zasługują na to, by co jakiś czas poddawać je zabiegom konserwatorskim. Oto etapy pielęgnacji:
- odkurzenie powierzchni przy pomocy wełnianej lub bawełnianej szmatki
- usunięcie zabrudzeń i tłustych plam mokrą gąbką z dodatkiem specjalnego środka do czyszczenia
- zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji 240 wzdłuż słoi
- ponowne odpylenie mebla
- naniesienie nowej, cienkiej warstwy oleju, który zregeneruje powłokę ochronną
- wytarcie nadmiaru impregnatu suchą ściereczką
- pozostawienie mebla do wyschnięcia najlepiej na całą dobę
Dlaczego warto konserwować meble?
Meble z surowego drewna charakteryzują się ponadczasową urodą. Stoły i półki, które uczestniczą w codziennym życiu domowników, oczywiście bywają zabrudzone lub porysowane, jednak mankamenty te można łatwo zredukować. Konserwacja, która powtarzana jest przynajmniej raz w roku, podkreśla rysunek słojów i głębię koloru naturalnego drewna. Dzięki regularnej pielęgnacji olejowane meble mogą pięknie się starzeć.