Otoczony niewielkim metrażem? Nie daj się ograniczeniom! Odkryj tajniki sprytnej aranżacji i funkcjonalności w małym mieszkaniu 40 m². Zdobywaj inspiracje z trendów jak styl organiczny czy Japandi, otwierając przestrzeń i dodając harmonii. Ze względu na niewielką przestrzeń urządzenie małego mieszkania może okazać się sporym wyzwaniem. Przy odrobinie wiedzy okazuje się jednak, że nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Poznawszy kilka ciekawych sposobów na zarządzanie przestrzenią oraz zorientowanie się w poszczególnych stylach daje nam możliwość prostego i kreatywnego urządzenia małego mieszkania o powierzchni 40 m². Jak to zrobić z głową, by na tak ubogim metrażu poczuć się komfortowo? Razem z nami dowiesz się, jak uniknąć klaustrofobicznego efektu, pozbywając się zbędnych ścian. Zainwestuj w meble wiszące, minimalistyczne kubiki i sprytnie zagospodaruj każdy centymetr. Odkryj, jak stworzyć stylową strefę dzienną, przenikającą się z aneksem kuchennym, i zainspiruj się kolorystyką, która optycznie powiększy przestrzeń. Z nami każdy metr kwadratowy stanie się Twoim sprzymierzeńcem w urządzeniu małego, ale funkcjonalnego gniazdka!
Mieszkanie 40 m² – rady i wskazówki o aranżacji małych wnętrz
Podczas urządzania mieszkania o niewielkiej powierzchni, warto skupić się na kilku kluczowych elementach, które nadadzą wnętrzu charakteru i funkcjonalności. W małych mieszkaniach najważniejsze jest dobre zagospodarowanie przestrzeni, a ci, którzy chcą je urządzić mądrze, powinni przede wszystkim postawić na wygodę i funkcjonalność. W uzyskaniu takiego efektu pomóc mogą otwarte przestrzenie, które to zyskują na popularności nie tylko niewielkich mieszkaniach, ale ogólnie we wnętrzach. Coraz częściej możemy usłyszeć o pomieszczeniach w takich stylach architektury wnętrz jak organiczny, minimalistyczny czy japandi (czyt. dżapandi). Co to oznacza?
W pierwszej kolejności chodzi o jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale też tworzenie pomieszczeń, po których chodzenie będzie nie tylko miłe, lecz również swobodne. W tym miejscu warto się zatrzymać i zastanowić się, w jaki sposób można urządzić małe mieszkanie, by odpowiadało tym cechom? Jakie meble do pomieszczeń w mieszkaniu 40m²?
Przestrzeń naszego mieszkania powinniśmy traktować jako całość, a to oznacza, że dobrze jest pozbyć się zbytecznych ścian. Trzeba to jednak robić w konsultacji z fachowcem, by pod żadnym pozorem nie naruszyć ścian nośnych. Te jednak łatwo rozpoznać – są to ściany zewnętrzne wyznaczające granice całego mieszkania. Zmniejszając liczbę przegród, pozbywamy się efektu klitki. Problemem może być jednak poszerzenie okna balkonowego, szczególnie gdy urządzamy mieszkanie w bloku. Czasami jest to po prostu niemożliwe. Zobacz nasze meble na wymiar!
Dzisiejsze trendy pokazują, że mieszkania w blokach, nawet w nowym budownictwie, dzieli się na strefę dzienną i strefę nocną. Na tę pierwszą składa się zwykle większy pokój, który pełni rolę salonu, jadalni i przedpokoju. Strefa nocna to oczywiście sypialnia, gdzie czasami udaje się wcisnąć dodatkowe biurko do pracy. Łączenie kilku pomieszczeń w jedno to trend, który optycznie powiększa przestrzeń mieszkania, a z drugiej strony podwyższa stopień jego funkcjonalności. Dlatego też urządzenie małego mieszkania do 40 m² może wymagać od nas pewnych kompromisów.
Unikaj efektu klaustrofobicznego wąskiego przedpokoju, stosując szereg trików, takich jak meble wiszące i minimalistyczne kubiki. Na przykład do salonu, w którym zmieści się pewnie tylko ława kawowa, skromny narożnik, komoda i szafka lub biurko pod sprzęt RTV, możemy dobrać meble wiszące. Świetnie sprawdzą się też minimalistyczne kubiki, długie półki i meble wnękowe. Te ostatnie zwykle tworzy się właśnie z myślą o niewielkich przestrzeniach.
Co z kuchnią? W teorii w takim przypadku znajdzie się ona tam, gdzie opisany wyżej salon, czyli w strefie dziennej. Jeżeli ze względu na metraż nie da się wydzielić jej osobnego miejsca, projektując mieszkanie, będziemy musieli wcisnąć ją w któryś narożnik w postaci aneksu kuchennego z meblami pod sam sufit. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać całkiem sporo miejsca w szafkach nawet w naprawdę ciasnych miejscach. W podobny sposób zniknie też suwerenna jadalnia. W mieszkaniach o niewielkim metrażu gdzie nie ma miejsca na kompleksowe wyposażenie w meble kuchenne, zwykle stawia się wówczas na wyspy kuchenne lub niewielkie stoliki z parą krzeseł. Dodatkową przestrzeń zyskasz, łącząc część dziennej z aneksem kuchennym, a pokój dziecięcy może stać się harmonijnym elementem całości.
Architektura wnętrz a małe mieszkania – jaki styl wybrać?
Układ małych mieszkań zwykle wygląda tak, że dzielą się one na duży pokój z aneksem kuchennym, mniejszy pełniący funkcję sypialni i garderoby, nierzadko skromny korytarz i niewielką łazienkę. Aranżacja tak małej przestrzeni wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Część z nich już wymieniliśmy. Teraz przyszła kolej na wybranie adekwatnego stylu, jeżeli zależy nam, by nasze małe mieszkanie w bloku było dobrze zorganizowane i po prostu ładne oraz przytulne. Odpowiedzią na taką potrzebę jest powracający do łask minimalizm. Które style do niego nawiązują?:
Styl organiczny w małym mieszkaniu
Wiąże się on z pięknem natury, skąd czerpie inspiracje. W tym nurcie wybiera się przedmioty, które harmonijnie wpisują się w całość mieszkania. Meble mają zaokrąglone kształty, styl ten stawia też na zachowanie przestrzeni, unika wszystkiego, co pstrokate, i zrywa z tym, co niepotrzebne.
Japandi
Styl Japandi to połączenie skandynawskich wnętrz z japońskim minimalizmem, gdzie przedmioty przyjmują niekiedy filigranowe rozmiary, a każdy z nich harmonijnie komponuje się z pozostałymi. Ten styl również unika przepychu, a więc redukuje liczbę mebli. Stawia jednak na ozdoby, które są proste i przyjmują geometryczne wzory. Zobacz Mały salon ze stołem – jak go urządzić?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować, ale jeżeli naprawdę zależy nam na urządzeniu małego mieszkania, to oba te style mogą posłużyć jako bardzo dobre inspiracje.
Kolorystyka i motyw przewodni w małych mieszkaniach do 40 m
Zobacz całe mieszkanie w nowym świetle, wybierając jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Motyw przewodni silnie wiąże się z wybranym stylem, który pomaga nam trzymać się obranej ścieżki. Jeżeli chodzi o kolor, to w małych mieszkaniach zalecane jest, by trzymać się jednej barwy i unikać silnych kontrastów. Warto postawić na kolory, które obecnie są w modzie (odcienie bieli, beż) i potraktować małe mieszkanie jako całość – to znaczy jedną farbą pomalować wszystkie ściany. Dodatkowo żywe rośliny doniczkowe również będą ciekawym akcentem. Pasują one do wyżej wymienionych stylów.
Łazienka w mieszkaniu o małej powierzchni – zmora użytkowników i architektów
Zaprojektowanie łazienki w małym mieszkaniu to duże wyzwanie dla architekta wnętrz, a co dopiero dla kogoś, kto chce to zrobić na własną rękę. Nie chodzi tylko o rozlokowanie mebli do łazienki na niewielkim metrażu, ale i o dostosowanie wyposażenia do przyłączy wody czy odpływów, co wiążę się z obliczeniami i wyborem sprzętu w odpowiednich rozmiarach. Ten z kolei zwykle zagospodaruje całą przestrzeń na podłodze, dlatego dobrym rozwiązaniem są szafki wiszące oraz półki, gdzie postawimy nasze kosmetyki i akcesoria. Jeżeli sufit jest wysoko, to warto postawić na te większe szafki. Choć z początku może nam się wydawać, że wcale nie potrzebujemy tyle przestrzeni, z czasem docenimy nasz wybór.
Urządzając małe mieszkanie o powierzchni 40 m, powinniśmy zrezygnować z wanny i wybrać prysznic. Polecanym zlewem jest nablatowy, pod którym znajdzie się szafka lub szuflady. Aby zmniejszyć zakres wystających elementów, możemy zrezygnować z uchwytów i wybrać rozwiązanie typu „tip-on”, czyli, mówiąc prościej, postawić na „szafki z klikiem”, które działają na magnesy.
Pamiętając o tych zasadach, uda nam się odpowiednio urządzić małe mieszkanie, w którym – mimo niewielkiej przestrzeni – poczujemy się swobodnie i komfortowo.
Wydaje się, że urządzenie mieszkania to wyzwanie, ale z odrobiną pomysłowości każdy kąt nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Przeczytaj nasz poprzedni wpis Jak zrobić półki na książki? Konfigurator mebli na wymiar