Bezpieczna dostawa
Szybkie płatności
Przyjazna obsługa
Bezpieczna dostawa
Szybkie płatności
Przyjazna obsługa
ewodd logo
meble

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Ostatnio otwarta przestrzeń kuchenno-wypoczynkowa stała się naszą rzeczywistością architektoniczną, która ma na celu nie tylko powiększenie i rozjaśnienie niewielkiej przestrzeni mieszkalnej, ale również uczynienie z niej funkcjonalnego i ciekawego designersko miejsca, w którym spędzamy wspólnie coraz więcej czasu. Dzięki otwartej powierzchni mamy większy komfort i wygodę organizowania wspólnych spotkań rodzinnych, przyjacielskich i nie rzadko również zawodowych, w których przygotowując posiłek czy też przysłowiową kawę możemy uczestniczyć równocześnie w spotkaniu. Jednak taka otwarta przestrzeń, by była ergonomiczna oraz panował w niej ład i harmonia, musi zostać – choć symbolicznie – podzielona na funkcjonalne strefy. Ścianka oddzielająca kuchnię od salonu, znajdująca się na granicy kuchni pozwoli wyznaczyć linię podziału. Efektowne oddzielenie kuchni i oddzielenie salonu od miejsca spożywania posiłków to nie lada wyzwanie. Jak tego dokonać? Poniżej przygotowaliśmy parę estetycznych, pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań, które sprawdzą się zarówno w dużych domach jak i małych mieszkaniach. Tak więc jak efektownie oddzielić kuchnię lub aneks kuchenny od mebli wypoczynkowych w domach jednorodzinnych lub mieszkaniu?

Kuchania od salonu - jak ją oddzielić?

meble

Ażurowe ścianki działowe z drewna jako naturalistyczny sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Zabierając się za oddzielenie naszych kuchenno – salonowych stref funkcjonalnych musimy dokonać założenia o spójnej stylistyce wszystkich wydzielonych przestrzeni oraz ustalenia, czy przegrody mają być stałe czy ruchome. To ważne, by przestrzenie spójnie przechodziły jedna w drugą i harmonijnie się łączyły jednocześnie pełniąc różne funkcje. 

Przegrodą, która nie zabierze nam światła z przestrzeni pomiędzy strefą kuchenną a salonową, i jednocześnie pięknie zagra światłem zarówno dziennym jak i sztucznym jest ażurowa ścianka działowa. Ta konstrukcja zbudowana z paneli drewnianych, może być postawiona od strony kuchni. Ścianka nie zmniejszy nam optycznie powierzchni ze względu na niewielką ilość zajmowanego miejsca, a dodatkowo dobrze dobrana może pełnić dekoracyjną funkcję we wnętrzu w stylu boho, naturalistycznym lub eko. Może też stanowić efektowne tło dla telewizora lub sofy w strefie wypoczynkowej.

meble

Przeszklone ścianki działowe jako industrialny sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Przeszklenie industrialne jest równie dobrym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu. Tutaj narzuca nam się już określona stylistyka i nie zostawia większego pola do rozważań. Jeżeli chodzi o jego zalety to zdecydowanie są nimi efektowna aranżacja przestrzeni oraz zapewnienie dostępu do promieni słonecznych w obu częściach pomieszczenia. Gdy przeszklona ścianka zamyka całkowicie oba pomieszczenia, to nie tylko zatrzymuje zapachy w przestrzeni kuchennej ale również wygłusza ilość dźwięków, które do nas docierają. Industrialne przeszklenie jest dobrym rozwiązaniem do nieco większych wnętrz. 

meble

Podłużny stół jako mobilny sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Meble kuchenne można też sprytnie połączyć innymi meblami, i zrobić estetyczne przejście pomiędzy pomieszczeniami. Dość efektownym i mobilnym sposobem na oddzielenie strefy kuchennej od salonowej jest podłużny stół jadalniany. Stoły drewniane, szklane lub z metalu mogą stanowić gwiazdę aranżacji przestrzeni otwartej, będącą jednocześnie funkcjonalnym miejscem do przygotowywania potraw, jedzenia oraz pracy. Kuchnia oddzielona od jadalni w taki sposób sprawdzi się w przypadku, gdy spotkania rodzinne czy przyjacielskie przy wspólnym stole są dla nas priorytetem. Tak oddzielić salon możemy również, gdy nie znosimy nudy i często mamy potrzebę zmiany aranżacji wnętrza w myśl zasady “mała zmiana robi wielką różnicę”. 

Regał na wymiar jako mobilny lub stały sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Regały drewniane na wymiar stanowią niezwykle praktyczną i estetyczna metodę na oddzielenie stref mieszkalnych. Zrobione idealnie na wymiar z drewna, bez tak zwanych pleców, będą użyteczne w obu pomieszczeniach i będzie można dodatkowo umieścić na nich sztukę, dekorację, książki czy pamiątki które chcemy pokazać. Takie rozwiązanie zwiększy nam przestrzeń do przechowywania oraz pięknie udekoruje wnętrze nie zabierając przy tym znacznie powierzchni oraz promieni słonecznych. Dodatkowo bez większego wysiłku i dużego remontu możemy zamienić istniejący regał drewniany na inny, większy, stabilniejszy czy mniejszy, bardziej mobilny lub po prostu z innego materiału albo w innym kolorze. 

meble

Drzwi rozsuwane jako stały sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Czy otwartość i intymność mogą iść w parze? Dlaczego nie? Drzwi przesuwne mogą nam pomóc w osiągnięciu takiego celu i gdy będziemy tego potrzebować oddzielą lub otworzą przestrzeń kuchenną na przestrzeń wypoczynkową. To rozwiązanie wymaga jednak aranżacji na bardzo wczesnym etapie gdyż jest to element, który chowamy w ścianie. Wybór różnych rodzajów drzwi jest całkiem spory i zależy on od naszych preferencji estetycznych i założenia aranżacyjnego. Sprawdzi się zarówno w małych jak i dużych wnętrzach. 

Jak widzimy sposobów na oddzielenie otwartej kuchni od salonu jest całkiem sporo. Najważniejsze, by wybrane rozwiązanie odpowiadało naszym personalnym potrzebom i możliwościom, by uwzględniało nasz metraż, zasoby finansowe, preferowaną estetykę oraz ilość mieszkańców. Na koniec pozostaje nam cieszyć się z dobrze wykonanej pracy, oraz pomysłowo urządzonego, funkcjonalnego gniazdka. 

Przeczytaj nasz poprzedni wpis Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Zostaw komentarz:

Jak o nas mówią?

Zobacz opinie o nas

Doskonała
Na podstawie 4 opinii
Katarzyna Nowak
Katarzyna Nowak
2023-10-13
Super jakość, profesjonalna obsługa, idealne produkty i fantastyczny pomysł z konfiguratorem mebli online! Polecam i sama na pewno wrócę po kolejne mebelki.🩷
Piotr Piecuch
Piotr Piecuch
2023-09-12
Polecam
Armanem
Armanem
2023-09-12
Świetna firma, polecam
Rafał Ciastoń
Rafał Ciastoń
2023-09-12
Rzetelna firma. Zakupiłem pułki i były naprawdę dobrze wykonane. Polecam