Mówi się, że połączenie pokoju dziennego z sypialnią jest kwestią konieczności. Możliwe, ale czy tylko? Jak sądzimy, jest to również kwestia wyboru. Będąc studentem, młodym na – tak zwanym – dorobku, czy świeżym małżeństwem nie mamy potrzeby inwestować w wielkie, kosztowne przestrzenie. Tym bardziej, iż czas spędzony w mieszkaniu ograniczamy przeważnie do spędzonych tam nocy i poranków.
Połączenie pokoju dziennego z sypialnią
Połączenie salonu z sypialnią może również wynikać z naszej preferencji estetycznej i zamiłowania do otwartych, jasnych przestrzeni typu industrialnego. Może to być kwestią wykonywanej przez nas profesji lub hobby, w którym przykładowo wymagana jest duża ilość światła dziennego. Na taką przestrzeń mogą stawiać osoby zajmujące się różnego rodzaju twórczością kreatywną. Nie wdając się jednak w większe szczegóły i wracając do sedna, na małej czy dużej przestrzeni, estetyczne – i co może nawet ważniejsze – funkcjonalne połączenie pokoju dziennego z salonem, może stanowić nie lada problem. Aranżacja sypialni może wymagać zupełnie innego wkładu niż ten, który chcielibyśmy włożyć w aranżację salonu. Jak zatem sensownie zaaranżować powierzchnię, która łączy w sobie strefy tak różnych aktywności domowych? Jak urządzić pokój dzienny połączony z sypialnią? Poniżej przedstawiamy parę rozwiązań ułatwiających to zadanie.
Salon z sypialnią w jednym - wielofunkcyjne rozwiązanie na małej powierzchni
W niewielkiej wielofunkcyjnej przestrzeni salonowo-sypialnianiej, aktywności domowe przenikają się. Nawet mały pokój dzienny ze stolikiem kawowym da się zaaranżować tak, aby łączył w sobie różne funkcjonalności. Przestrzeń dzienna za dnia staje się sypialnią w nocy. Jak tego dokonać i jak umeblować pokój dzienny? Meble do pomieszczeń, pełniących różne funkcje powinny być dobrze przemyślane. Rozkładana sofa z funkcją spania zmienia się w wygodne łóżko, a łatwy do przesunięcia stolik nocny na kółkach w stolik kawowy lub stolik pomocniczy w dzień. Wielofunkcyjne meble i inteligentne, elastyczne rozwiązania stanowią tu sedno wygodnej, funkcjonalnej i higienicznej egzystencji. Ważne, by takie wnętrze zostało wyposażone w sporo przestrzeni do przechowywania. Szuflady w kanapie rozkładanej za dnia pomieszczą kołdrę i poduszki, w nocy narzutę oraz inne dekoracje, a minimalistyczne w estetyce, pojemne, drewniane szafy bez zbędnych szczegółów, nie dość, że nie obciążą niewielkiego wnętrza zbyt dużą ilością detali, to jeszcze pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty i ubrania. Jeżeli chodzi o styl w jakim można zrobić tak zaaranżowaną powierzchnię to może on być dowolnie preferowany. Zarówno dobrze będzie się tu prezentować skandynawska estetyka ze swoją naturalnością materiałów i ikonicznych prostych form, jak również nowoczesna surowość i minimalizm. Przy ascetycznych, geometrycznych formach, kolorystycznie możemy zaszaleć i pozwolić sobie na ekstrawagancję używając mocnych akcentów, takich jak czerwień, niebieski, żółty lub czarny, które ożywią i rozweselą tak optymalnie i efektywnie wyposażoną kawalerkę.
Aranżacja pokoju dziennego z salonem poprzez wydzielenie stref różnych aktywności w pomieszczeniu
Kolejnym sposobem na urządzenie wygodnego salonu z sypialnią jest wydzielenie stref różnych funkcji w pomieszczeniu. Może ono się odbyć albo w sposób formalny poprzez zamontowanie drzwi przesuwnych, częściowych ścianek działowych czy drewnianych regałów albo nieformalny poprzez optyczne zróżnicowanie stref kolorem, materiałem lub niewielkimi mobilnymi meblami takimi jak komoda czy parawan. Jeżeli posiadamy nieco więcej przestrzeni, możemy dokonać bardziej formalnego podziału stref poprzez zamontowanie drzwi przesuwnych czy to tradycyjnych z drewna czy industrialnych ze szkła i metalu. Możemy też użyć regału z forniru jako ścianki działowej. Umiejscowiony pomiędzy funkcjonalnymi strefami i rozciągający się od sufitu do podłogi z wolnymi przejściami po obu stronach mebla, zapewni intymność w sypialni podczas przyjmowania gości. Takie połączenie sypialni z salonem da też dostęp światła do obu tych stref.
Gdy nie możemy sobie pozwolić na zamontowanie stałych podziałów pomiędzy strefami, ze względu na bardzo niewielką powierzchnię mieszkalną, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj nieformalne, optyczne formy ich zaznaczenia. Dajmy na to ściany sypialni malujemy na kojące i sprzyjające odpoczynkowi barwy, a te w pokoju dziennym na bardziej ożywcze kolory. Podobnie czynimy z fakturami lub materiałami. Przytulne, gładkie dywany umieszczamy w sypialni, a w salonie pozostawiamy niczym nie przykryty drewniany parkiet, betonową podłogę lub terakotę. Parawan to zawsze dobry pomysł. Zrobiony z drewna lub innych naturalnych materiałów, nie tylko intymnie oddzieli salon od sypialni, ale sam w sobie będzie stanowił efektowny element wyposażenia wnętrza, który zachwyci odwiedzających. Inne rozwiązanie to wykorzystanie kanapy i regału do oddzielenia różnych stref w pomieszczeniu. Takie meble do salonu, umieszczone na środku pokoju podzielą go z przodu na strefę dzienną ze stolikiem i fotelami klubowymi, a z tyłu na sypialnię z łóżkiem, szafą oraz stolikami nocnymi. Warto również pamiętać o stworzeniu w obu strefach odpowiedniej, intymnej atmosfery poprzez właściwe umieszczenie oświetlenia. Lamp stojących, wiszących czy kinkietów nigdy nie jest za wiele.
Pokój dzienny z sypialnią - nietypowe rozwiązanie dla wysokiego pomieszczenia
Dość nietypowym ale bardzo efektownym rozwiązaniem dla przestrzeni w której łączymy salon z sypialnią jest łóżko z antresolą. Należy zaznaczyć, iż jest to propozycja dla pomieszczeń z wysokim sufitem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń pod antresolą, którą możemy zagospodarować na część salonową i umieścić tam narożnik, stolik kawowy oraz fotele wypoczynkowe. Można też z powodzeniem zaaranżować ją w wygodną i funkcjonalną strefę wypoczynkowa z kinem domowym. Dodatkowo dla zwiększenia komfortu i prywatności można oddzielić część z łóżkiem na antresoli od części dziennej zasłoną, która w zależności od potrzeby może być zasunięta lub odsunięta.
Pamiętajmy, iż przy łączeniu salonu z sypialnia na małej czy nieco większej powierzchni, najbardziej liczy się efektywność wykorzystania przestrzeni oraz jej funkcjonalność. Styl jaki wybierzemy jest drugorzędny. Nie należy go jednak pomijać i wybrać taki w którym będziemy się czuć dobrze i komfortowo. Zwróćcie uwagę na kolorystykę ścian i podłóg. Nie wybierajcie ciemnych barw takich jak granat, czerń czy zieleń lecz bardziej neutralne, jasne odcienie beżu lub szarości. Dzięki temu unikniecie optycznego pomniejszenia już i tak niewielkiej powierzchni mieszkalnej.
Zobacz nasz poprzedni wpis odnośnie tego, jakie wybrać meble do ciemnej podłogi!